Czy zestaw klubowy jest dobry na piwo? Historia i współcześnie

2023-05-01
Czy zestaw klubowy jest dobry na piwo? Historia i współcześnie

Czy zestaw klubowy jest dobry na piwo? Historia i współcześnie

Zestaw klubowy to specyficzna odmiana zestawu koordynowanego. Mamy w nim inne spodnie i inną marynarkę - nie od kompletu. Marynarka charakteryzuje się złotymi guzikami oraz nakładaną kieszenią z herbem (logiem) klubu. Może to być klub tenisowy, polo, kajakowy i wiele innych. Zestaw klubowy to także szare flanelowe spodnie i krawat w pasy, czyli regimental tie. 

Jaka jest historia zestawu klubowego?

Na jakie okazje warto go zakładać w XXI wieku?

Czy będzie odpowiedni na piwo albo wesele?

Na te pytania i nie tylko znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym artykule. 

Zestaw klubowy - prosty sposób, żeby wyglądać dobrze

Jeśli chcemy wyglądać na dobrze i ciekawie ubranego, to zestaw klubowy sprawdzi się świetnie. Jest to outfit, który robi robotę w wielu sytuacjach, podobnie jak uniwersalny i sprawdzony zestaw, czyli szary garnitur oraz biała koszula. To swojego rodzaju samograj - nie musimy zastanawiać się nad łączeniem poszczególnych elementów stylizacji pod względem koloru czy wzoru.

Kiedy nosić zestaw klubowy?

Zestaw klubowy robi wrażenie, że jesteśmy ubrani trochę na luzie, a jednocześnie wyglądamy bardzo dobrze. Dlatego, jeśli wychodzisz na spotkanie z przyjaciółmi, piwo w barze, na randkę, a nawet na niektóre bardziej formalne okazje, w zestawie klubowym będziesz postrzegany jako stylowy mężczyzna, który wie, jak się ubrać.

Zestaw klubowy to doskonały wybór na wizyty w teatrze, klubie cygarowym czy eventy firmowe. Jego ogromna uniwersalność sprawia, że obok granatowego i szarego garnituru, jest niezbędną częścią garderoby każdego eleganckiego mężczyzny.

Jeśli myślisz teraz Marynarka i krawat na piwo? Bez przesady…, to zaletach zestawu klubowego w kontekście luźnych wyjść ze znajomymi, pomówimy jeszcze w dalszej części tego artykułu.

Zestaw klubowy i trochę historii 

Historia marynarki klubowej wiąże się z tradycją klubów wioślarskich w Anglii w XIX wieku. Wówczas, kluby wioślarskie rywalizowały ze sobą w zawodach i potrzebowały jednolitej, łatwo rozpoznawalnej odzieży. W okolicach 1880 roku zaczęła pojawiać się pewna standaryzacja i przyjęto granatowy kolor jako najbardziej odpowiedni dla marynarki klubowej. Był to kolor stonowany i elegancki, który dobrze komponował się z innymi kolorami i był łatwy do stylizacji.

Aby odróżnić się od innych klubów, kluby wioślarskie zaczęły stosować herby na kieszeniach piersiowych oraz lamówki w różnych kolorach. W ten sposób, każdy klub miał swoją unikalną marynarkę klubową, która reprezentowała jego tożsamość i związek z tradycją.

Marynarka Navy Blazer - kiedyś i dziś 

Marynarka Navy Blazer jest uważana za uniwersalną i łatwą w stylizacji, dlatego też często jest wybierana jako element ubioru klubowego. Jednakże, nie jest to jedyny wymagany element. W zależności od klubu i jego tradycji, mogą istnieć inne wymagania dotyczące stroju, np. konkretne kolory spodni, koszul czy dodatków. Z Navy Blazerem wiele wspólnego ma marynarka klubowa. Wspólne cechy to:

  • kieszenie bez patek,
  • dwa rozcięcia z tyłu,
  • granatowy kolor marynarki, 
  • złote guziki.

Marynarka klubowa różniła się od blazera kolorowymi lamówkami, naszywaną kieszenią piersiową i jednym rzędem guzików. Nie jest jasne, jak dokładnie powstało połączenie blazera z szarymi flanelowymi spodniami, ale prawdopodobnie wynikało to z praktycznych przyczyn. Szary kolor spodni był neutralny i świetnie pasował do granatu, a flanela była materiałem o niskiej gniotliwości, dobrze izolującym i wytrzymałym. Niektórzy uważają, że każdy odcień niebieskiego i szarego jest dopuszczalny w połączeniu z blazerem, ale naszym zdaniem elementy, takie jak granatowy kolor, złote guziki i naszywana kieszonka piersiowa są niezbędne, aby zestaw ten mógł być nazwany klubowym.

Historia regimental tie

Jeden z ważnych elementów klubowego stroju to krawat w paski o nazwie regimental tie. Taki krawat jest niezbędny, aby stworzyć kompletny zestaw klubowy, który będzie pasował do granatowej marynarki i szarych flanelowych spodni.

Pasiaste krawaty również mają swoje korzenie w XIX-wiecznej Anglii i są oznaką przynależności do regimentu, szkoły lub stowarzyszenia. Tradycyjnie paski biegły w kierunku od prawego barku do lewego biodra, a nie od lewego barku do prawego biodra. Ten drobny detal różni krawaty tradycyjne, związane z przynależnością do danego klubu od ich komercyjnych wersji.

Skomercjalizowany regimental tie 

Tak jak wspomnieliśmy, regimental tie został skomercjalizowany i w ten sposób powstały tzw. pasiaki. Z krawatów usunięto herby, a pasy puszczono w drugą stronę. Noszenie krawatów, w których pasy miałyby taki sam układ, jak angielskie regimental ties, świadczące o przynależności do danego klubu, byłoby niezbyt stosowne (na pewno wówczas, jeśli wybierasz się na spotkanie z Anglikami).

W naszym sklepie Dignito możesz kupić pasiasty krawat, w którym paski biegną odwrotnie niż w tradycyjnych regimental ties. Dzięki temu możesz je nosić bez obaw, że ktoś posądzi Cię o brak przynależności do regimentu.

Czy założenie zestawu klubowego na piwo nie będzie przerostem formy nad treścią?

Część mężczyzn może zastanawiać się na tym, czy zestaw kluczowy, czyli krawat, marynarka i flanelowe spodnie, nie będą zbyt formalne na wyjście na piwo. Warto tutaj podkreślić, że jeśli funkcjonujesz w środowisku biznesowym lub zależy Ci na budowaniu swojego wizerunku w każdej sytuacji, to zestaw klubowy, a w tym krawat w paski, będą jak najbardziej odpowiednie na zwykłe spotkanie przy piwie. Wówczas ubieramy się w dany sposób, ponieważ jest to nasz styl, osiągnęliśmy pewien poziom i chcemy go utrzymać. Chcemy, żeby nasza historia sukcesu była poparta stosownym strojem.

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy wybieramy się na luźne spotkanie z przyjaciółmi, a w miejscu, w którym jesteśmy, spotykamy nagle naszego najważniejszego klienta. Całe życie widzi nas w garniturze, a tutaj nagle jawimy się jego oczom w dresie. Na siłowni dres nikogo nie zdziwi, ale podczas spotkania na mieście już być może tak. Ubranie to więc nasze narzędzie pracy służące do budowy wizerunku. Warto o tym pamiętać, a w swojej szafie mieć swój własny zestaw klubowy.

Zestaw klubowy na wesele - czy to dobry pomysł?

Na koniec chcemy jeszcze odpowiedzieć na jedno często zadawane pytanie, czyli:

Czy zestaw klubowy na wesele to dobry pomysł?

Naszym zdaniem na weselu chcemy oddać cześć parze młodej, więc powinniśmy ubrać się formalnie. Zestaw klubowy to odpowiedni strój do klubu, w którym pali się cygaro, pije whiskey, gra w pokera albo w szachy. Oczywiście w zestawie klubowym nadal będziemy wyglądać na weselu lepiej i stosowniej niż w koszuli z krótkimi rękawami i w krótkim krawacie. Jednak nie polecamy zestawu klubowego na ślub czy wesele, ponieważ nie warto tutaj zbytnio kombinować i najlepiej zdecydować się na garnitur najlepiej w kolorze granatowym.

Warto dodać, że zestaw klubowy może być dobrą opcją na poprawiny, gdzie z definicji jesteśmy na luzie. Masz pytania dotyczące zestawu klubowego? Zastanawiasz się, jaki krawat w pasy wybrać? Napisz do nas na info@dignito.pl 

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 35 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-18
Obsługa klienta w Dignito to poziom mistrzowski. Moje zamówienie wymagało dodatkowych ustaleń i podejście sklepu jest bardzo indywidualne, co w dzisiejszym świecie jest raczej niespotykane. Polecam każdemu!
2022-09-26
5
pixel