Zasady łączenia wzorów i kolorów. 11 zasad i psychologia kolorów

2023-04-25
Zasady łączenia wzorów i kolorów. 11 zasad i psychologia kolorów

Zasady łączenia wzorów i kolorów. 11 inspirujących zasad i psychologia kolorów 

Żeby wyglądać dobrze, musimy nauczyć się skutecznie łączyć wzory i kolory poszczególnych elementów naszej garderoby. W dzisiejszym artykule szczegółowo omówimy 11 ciekawych zasad łączenia ze sobą wzorów i barw, a następnie przejdziemy do równie interesującego tematu psychologii kolorów.

Dzięki ubraniom bowiem możemy nie tylko wyglądać atrakcyjnie, ale także wpływać na to, jak postrzegają nas inne osoby w danej sytuacji. Niektóre zasady łączenia wzorów i kolorów zaprezentujemy Ci wraz z przykładami na podstawie męskich dodatków. Jeśli więc szukasz odpowiedzi na pytania, jak dobrać krawat do koszuli czy marynarki, z pewnością znajdziesz tutaj sporą dawkę wiedzy i inspiracji (oczywiście poniższe zasady możemy stosować nie tylko w doborze krawatów czy koszul, ale także każdego elementu naszego stroju).

Jak skutecznie łączyć ze sobą wzory i kolory? 

1. Gładki + wzorzysty

Zacznijmy od nadrzędnej zasady, która pozwoli nam czuć się komfortowo i nie zastanawiać się, czy wyglądamy w porządku. Używamy krawata gładkiego, jeśli mamy wzorzystą koszulę i krawata wzorzystego, jeśli mamy gładką koszulę. Jest to bezpieczne połączenie, które pozwoli nam rozgrywać stylizację na poziomie kolorów, a nie wzorów. Nie oznacza to, że nie możemy łączyć ze sobą np. wzorzystego krawata z wzorzystą koszulą. Wręcz przeciwnie. Takie połączenia mogą wyglądać świetnie, jednak musimy znać kilka reguł, o których powiemy już za moment.

2. Najbardziej bezpieczna opcja z możliwych

Jeśli chcemy pójść na łatwiznę, możemy postawić na szary garnitur i białą koszulę. Czyli na elementy garderoby, które nie mają wzoru i mają uniwersalne, pasujące do wszystkiego kolory. Wówczas, niezależnie od tego, na jaki kolor i wzór krawata czy poszetki postawimy, będziemy wyglądać prawidłowo. Szary i biały to neutralne kolory, które pozwalają nam nie analizować wzorów i kolorów w naszych stylizacjach.

3. Ten sam wzór równa się różna skala 

Co do zasady możemy z powodzeniem łączyć elementy stylizacji o tym samym wzorze, np. koszula i krawat w kropki, paisley , geometryczne. Warto, żeby wzory (np. kropki) na różnych elementach garderoby miały różną wielkość. Dla przykładu, łączymy krawat, na którym znajdują się małe kropki i koszulę, której wzór to kropki duże. Dzięki temu poszczególne elementy naszego stroju nie zleją się w jedną, nieciekawą całość.

Przeczytaj również nasz inny poradnik: Jaki krawat do granatowego garnituru?

 

4. Różne wzory równa się podobieństwo skali 

Chcesz połączyć kropki i kratkę? W takiej sytuacji polecamy zastosować zasadę podobnej skali, tzn. kropki w takim rozmiarze, jak odstępy między kratką. Nie mówimy tutaj o trzymaniu się wielkości wzoru co do milimetra. Nie musi być tak, że skoro kropka ma 3 mm, to odstępy między kratką również muszą mieć 3 mm. Stawiamy na podobną wielkość, np. różnica o kilka milimetrów. Z pewnością źle będzie wyglądało połączenie dużej kratki co 10 cm i małych kropek 1 cm. 

5. Zachowaj elastyczność

Nie zawsze będziemy realizować powyższe zasady 1:1. Bez wprowadzenia drobnych modyfikacji i luzu może się okazać, że wyglądamy zbyt sztywno, korporacyjnie i nieciekawie. Idąc jeszcze dalej, zbyt sztywne trzymanie się reguł, może doprowadzić do absurdalnych sytuacji i unikania połączeń, które mogłyby świetnie do siebie pasować.

Weźmy sobie za przykład poszetkę Pomarańczowe wiatraki (po lewej na zdjęciu). Możemy zastanawiać się przez godzinę: 

Czy wiatrak jest wzorem czy kwadrat jest wzorem? 

Do którego więc wzoru dobrać inne wzory, tak żeby zgadzał nam się rozmiar np. wzoru na koszuli?  

Czy koła na krawacie mają taki sam rozmiar jak wzory na poszetce?

Nie dajmy się w takich sytuacjach zwariować. Różnice są niewielkie - takie, że ludzkie oko by ich nie wyłapało (np. 1,5 cm i 2 cm). Zwłaszcza, jeśli zachowujemy przestrzeń osobistą, a tak się dzieje przy większości relacji z innymi ludźmi.

Skupiamy się na tym, że mamy zgrany wzór i w kolejnym kroku zgrywamy kolory. Widzimy, że na krawacie i poszetce mamy ten sam kolor w różnym odcieniu (pomarańczowy). Zielony i pomarańczowy, zielony i fioletowy, biały na krawacie i na poszetce - wszystkie połączenia są odpowiednie (do zasad łączenia kolorów wrócimy jeszcze bardziej szczegółowo za chwilę). 

Druga sytuacja dotyczy poszetek, które mają dużą grafikę. Nie zastosujemy się tutaj do zasad łączenia wzorów, ponieważ poszetka będzie widoczna tylko częściowo (po złożeniu poszetki tylko my będziemy wiedzieć, jak wygląda cały wzór). 

W związku z tym w  poszetkach z dużą grafiką nie zastosujemy zasad łączenia wzorów, ale kolorów. Dla przykładu spójrz na poszetkę Czarodziejka:

Czarodziejka składa się głównie z pomarańczu, różu i fioletu, ale wzór jest na tyle duży, że nie będzie on nadrzędny. Nie możemy więc skupiać się na zasadzie łączenia ze sobą wzorów. Interesuje nas dopasowanie krawata do kolorystyki poszetki (tej części, która będzie widoczna). 

6. Inspiracja w naturze 

Zajmijmy się teraz szerzej zasadami łączenia kolorów. Podam Ci przykład z życia wzięty. Ubrałem się kiedyś na zielono-brązowo, a kolega zwrócił mi uwagę, że nie wygląda to dobrze. Odparłem, że przecież wszystkie drzewa to połączenie brązów i zieleni. Czy nie wyglądają one dobrze? Jak to może nie pasować do siebie? Przecież to musi pasować, ponieważ występuje w naturze.

Powyższa historia pokazuje, że jeśli nie wiemy, jak łączyć kolory, warto zainspirować się matką naturą. Jakie łączenia wyglądają naturalnie dobrze? Weźmy sobie na przykład:

  • Niebieskie niebo i zielone drzewo
  • Białe/szare chmury i niebieskie niebo
  • Czarny i żółty - pszczoła
  • Żółty i niebieski - słońce i niebo, piasek i morze
  • Pomarańczowy i niebieski/zielony - bursztyn z wodą

Zasady na podstawie koła kolorów 

Kolejną świetną pomocą, zaraz po naturze, może być dla nas tzw. koło barw. Przyjrzyjmy się więc zasadom łączenia kolorów na jego podstawie. 

7. Kolory kontrastujące 

Łączenie kolorów, które znajdują się naprzeciwko siebie na kole to podstawowa zasada. Tego rodzaju kolory nazywamy kolorami kontrastującymi lub inaczej barwami dopełniającymi. Jak sama nazwa wskazuje kolory te naturalnie się uzupełniają. Jakie są zalety takiego łączenia kolorów?

  • kontrastowe połączenia przyciągają wzrok, są energetyczne i ożywiają stylizację, 
  • pomimo kontrastu, kolory idealnie ze sobą harmonizują, co sprawia, że stylizacja jest zrównoważona.

Przykłady par barw dopełniających to np. żółty i fioletowy, czerwony i zielony, niebieski i pomarańczowy.

8. Kolory sąsiadujące

Barwy sąsiadujące znajdują się obok siebie na kołowym diagramie kolorów. Są one ze sobą powiązane, dlatego zastosowanie ich w stylizacji prezentuje się naturalnie i spójnie. Kolory sąsiadujące są bardziej stonowane niż połączenia barw kontrastujących, dlatego cała stylizacja będzie prezentowała się bardziej subtelnie. 

Przykłady kolorów sąsiadujących to np. niebieski i fioletowy, czerwony i różowy, zielony i żółty.

9. Kolory monochromatyczne 

Kolory monochromatyczne są usytuowane wzdłuż promienia koła barw. Innymi słowy, są to różne odcienie tego samego koloru. Stosowanie barw monochromatycznych w stylizacjach ma kilka zalet, np. łatwość łączenia, pełna harmonia i estetyka bez konieczności zastanawiania się, czy to na pewno jest to.

Przykłady barw monochromatycznych to np. granatowy  i błękitny, różne odcienie szarości czy brązu.

10. Kolory split complementary

Kolory split complementary to trzy kolory - pierwszy kolor i dwa kolory, które znajdują się po przeciwnych stronach koła od koloru pierwszego. Tworzoną one literę T. Będzie to np. fiolet + turkus + pomarańczowy lub czerwony + niebieski + zielony.

Dzięki takim połączeniom możemy uzyskać bardzo ciekawe kontrasty. Taka taktyka łączenia kolorów daje ponadto szerokie możliwości eksperymentowania i stworzenia oryginalnej stylizacji.

11. Kolory double complementary 

Kolory double complementary to połączenie 4 kolorów. Inaczej nazywamy je przeciwległymi parami kolorów. Jednym z przykładów double complementary może być zestawienie kolorów niebieskiego, żółtego, purpurowego i pomarańczowego.

Niebieski i żółty znajdują się na przeciwległych końcach koła barw, a purpurowy i pomarańczowy są bezpośrednio obok tych kolorów. W takim układzie, kolor niebieski uzupełnia pomarańczowy, a żółty uzupełnia purpurowy.

Psychologia kolorów 

Psychologia kolorów to dziedzina, która bada wpływ barw na zachowanie, emocje, a także na postrzeganie ludzi. Odgrywa ważną rolę w modzie, ponieważ kolorystyka ubrań może wpłynąć na sposób, w jaki ludzie są postrzegani przez innych. Często dzieje się  to na poziomie nieświadomym.

Kolory mogą być sposobem na przyciągnięcie i zjednanie sobie ludzi w życiu prywatnym czy biznesowym. W zależności od tego na jakim etapie życia jesteśmy, gdzie pracujemy, co chcemy osiągnąć, możemy dopasować ubranie, które będzie nam pomagać. A nawet jeśli nam nie pomoże, to nie powinno przeszkadzać.

Dlaczego warto znać znaczenie kolorów? 

Weźmy sobie przykładową sytuację, kiedy to mamy na sobie granatowy garnitur i białą koszulę. Do takiego zestawu będzie pasował krawat zielony, niebieski, szary, czerwony i mnóstwo innych. Jednak, w zależności od naszego wyboru, możemy wywrzeć na innych jakieś określone wrażenie. 

Załóżmy, że jesteś w sytuacji biznesowej i nosisz zegarek. Godzinę możesz sprawdzić na smartfonie i w wielu innych miejscach. W związku z tym nie nosimy zegarka ze względu na jego podstawową funkcję. Nosimy go, żeby zrobić wrażenie, korzystnie wpłynąć na stylizację czy wreszcie, żeby pokazać, że stać nas na określony model. 

Podobnie jest z kolorami. Mają znaczenie i warto jest zacząć je wykorzystywać w sposób świadomy do osiągania określonych efektów

Załóżmy, że o pracę ubiega się dwóch kandydatów o podobnych kwalifikacjach. Jeden z nich jest beznadziejnie ubrany, a kolory i wzory występujące na jego ubraniach zupełnie do siebie nie pasują. Drugi kandydat ma świetnie dopasowany kolorystycznie, ciekawy krawat z grenadyny. W takiej sytuacji szanse tego drugiego na otrzymanie pracy się zwiększają. Oczywiście, jeśli ktoś będzie świetnie ubrany, a nie będzie miał nic do powiedzenia, dobra stylizacja na nic się nie zda. 

I tu znowu wracamy do polecanej przez nas zasady - ubranie nie powinno nam przeszkadzać i możemy liczyć, że w określonych sytuacjach być może nam pomoże. 

Kolor czerwony 

Kolor czerwony symbolizuje pasję, energię i pewność siebie. W modzie jest to kolor często kojarzony z odwagą do wyróżnienia się z tłumu. Czerwony krawat może być więc świetnym wyborem np. na randkę. Nie warto używać go w nadmiarze (np. czerwony garnitur i czerwone dodatki), ponieważ może wywoływać niepokój i agresję.

Kolor pomarańczowy  

Pomarańczowy to kolor energiczny, ciepły i przyjazny. W modzie może symbolizować radość i entuzjazm. Z pewnością, podobnie jak kolor czerwony, pomaga się wyróżnić. Wygląda dobrze niezależnie od pory roku. Ponadto, pomarańczowy kolor jest kojarzony z kompetencją, co może pomóc budować dobry wizerunek w biznesie. 

Kolor żółty 

Kolor żółty to symbol optymizmu, radości i przyjaźni. Przyciąga uwagę i dodaje pozytywnego nastroju. Będzie świetnym wyborem na lato (świetnie komponuje się z błękitem nieba i słońcem). Żółty to powiew świeżości i młodości, co pozwala pokazać otwarte usposobienie i budować radosny wizerunek.

Kolor zielony 

Zielony to kolor natury, harmonii i spokoju. Bez wątpienia kojarzy się z wiosną, świeżością, a także z ekologią. Jest uważany również za kolor, który koi zmysły i łagodzi stres. Wybierając zielony krawat czy poszetkę z pewnością wpłynie pozytywnie na Twojego rozmówcę. W odcieniu butelkowej zieleni wygląda się elegancko, luksusowo i klasą.  

Kolor niebieski 

Kolor niebieski wywołuje spokój, stabilność i zaufanie. Jest powszechnie uważany za kolor klasyczny i elegancki. Jest również kojarzony z powagą i profesjonalizmem. Dlatego jest chętnie wybierany w sytuacjach biznesowych, zwłaszcza w zawodach, które mają kojarzyć się ze stabilnością i zaufaniem społecznym. 

Kolor fioletowy

Kolor fioletowy sprawia, że stylizacja nabiera charakteru luksusu, tajemnicy, a nawet duchowości. Kojarzy się z bogactwem i elegancją. Jest również uważany za kolor kojący i relaksujący. Warto o nim pamiętać, jeśli przygotowujemy stylizację na romantyczną randkę. 

Kolor różowy 

Kolor różowy to symbol romantyzmu, słodyczy, uroku osobistego i delikatności. Zwłaszcza jeśli mówimy o pudrowym różu. W wersji intensywnej kojarzy się z wysoką energią i zdecydowaniem. Będzie świetny dla mężczyzn awangardowych, którzy nie lubią nudy w swoich stylizacjach. 

Kolor brązowy 

Brązowy symbolizuje ziemię i naturalność, dlatego może być wykorzystywany, aby wyrazić stabilność, ciepło i spokój. Bardzo łatwo go połączyć z innymi kolorami i warto to robić, żeby wywrzeć na innych osobach efekt, na jakim nam zależy. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 35 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-02-10
Faktycznie krawat jakości nie porównywalnej z produktami masowymi . Materiał mięsisty i delikatny w dotyku "lejący się" ładnie się układa
2022-09-27
Szybko i sprawnie.
pixel