Złote Runo

 

 

Wigoń, 

 

 

       gatunek południowoamerykańskiego, roślinożernego ssaka parzystokopytnego, najmniejszy przedstawiciel rodziny wielbłądowatych (Camelidae), protoplasta alpaki, blisko spokrewniony z lamą. Żyje w małych grupach rodzinnych,na stokach Andów. Tyle możemy wyczytać na Wikipedii. Co sprawia, że zwierzęta te są takie niezwykłe? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy dokładnie prześledzić ich historię.

 

 

 Fot. Wigonie zapędzone do zagrody na rytualne strzyżenie Grand Chaccu. | Źródło: taylorllamas.com

 

 

 

Pizarro średniowiecznym Jazonem?

 

 

       W epoce wielkich odkryć geograficznych Francisco Pizarro dotarł do wybrzeży Ameryki Południowej i podpił królestwo Inków. Dzięki niemu poza bogactwami, do Europy trafiły również skóry wigonia. Od tego czasu aż do lat 60 XX wieku rabunkowa polityka pozyskiwania futra prawie doprowadziła do wyginięcia tego gatunku (populacja została zredukowana do 6000 osobników). Dzięki interwencji rządu zwierzę trafiło na listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Podjęte działania zaowocowały ustabilizowaniem się sytuacji i pozwoliły w zaledwie 15 lat na odbudowanie populacji do około 350 000 osobników. Jednak cena wełny z wigonia nie spadła. Specjalne normy dopuszczają golenie tego samego zwierzęcia raz na trzy lata. Z każdego dorosłego osobnika można pozyskać zaledwie około 400 gram surowca potrzebnego do produkcji przędzy. Golenie odbywa się raz do roku i przebiega w formie rytuału. Zwierzęta zaganiane są do specjalnie przygotowanych zagród a następnie ponownie wypuszczane na wolność. Proces jest długi i żmudny, a wysokość na jakiej żyją wigonie (około 4000 metrów n.p.m.) nie ułatwia zadania. Chyba każdy zgodzi się, że wigoń, to złote runo dzisiejszych czasów.

 

 

 

 

 

Wigoń i współczesne krawiectwo

 

 

       Ceny wikunii wahają się od 1600€ do nawet 6000€ za metr. Wszystko zależy od gramatury materiału. Najdroższe tkaniny to te przeznaczone na płaszcze zimowe. Dla porównania, ceny bardzo dobrej jakościowo wełny wahają się od 50€ do 150€ za metr. Wełna z wigonia charakteryzuje się przede wszystkim doskonałymi właściwościami termicznymi oraz niezwykle delikatnym włosem o grubości zaledwie 12 mikrometrów, który nie niszczy się podczas obróbki chemicznej. Dzięki temu z przędzy można stworzyć materiał praktycznie w dowolnym kolorze i wzorze.

 

 

Fot. Porównanie grubości włosów w mikronach. | Źródło: Tumblr.com

 

 

 

       Cena oraz limitowana ilość tkaniny dostępnej na świecie sprawia, że powierza się ją tylko najlepszym pracowniom krawieckim. Klient musi darzyć krawca ogromnym zaufaniem. Warto również pamiętać, że nie każda pracownia podejmie się szycia z tak drogiego materiału. Ogromne wyróżnienie idzie w parze z jeszcze większą odpowiedzialnością. Dlatego jest nam niezwykle miło, że jeden z naszych klientów obdarzył nas tak wielkim zaufaniem. Dzięki niemu dołączyliśmy do jednej z nielicznych pracowni w tej części Europy, która ma okazję pracować na tym legendarnym materiale. Na uwagę zasługuje również certyfikat potwierdzający autentyczność tkaniny oraz ilość zamówień zrealizowanych na świecie. Liczba 330 oznacza, że do tej pory powstało zaledwie 329 marynarek z tego konkretnego materiału. Nasza będzie 330. Jako ciekawostkę można dodać, że płaszcze wykonane z wikunii nosił między innymi Al Capone i sławny grecki miliarder Aristotelis Onasis.

 

 

 Fot. Certyfikat potwierdzający autentyczność tkaniny.

 

 

 

 

 

Zdjęcie warte więcej niż 1000 słów:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

=========================================================================================================

 

 

Po przeczytaniu:

 

  • Masz pytania? Coś Cię zainteresowało i chciałbyś podzielić się z nami swoimi przemyśleniami? Nie zastanawiaj się tylko napisz: info@dignito.pl
  • Uważasz przeczytany tekst za wartościowy? Prześlij go swoim znajomym i pomóż nam dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.
  • Polub nas na facebooku i dodaj do obserwowanych na tumblr aby zawsze być na bieżąco:

 

Dignito na FacebookuTumblr Ikona.

 

 

Pierwszy raz na stronie? Poznaj Dignito i dołącz do grona naszych stałych klientów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 32 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Od zamówienia do odbioru ledwie 24 godziny
2023-05-18
Obsługa klienta w Dignito to poziom mistrzowski. Moje zamówienie wymagało dodatkowych ustaleń i podejście sklepu jest bardzo indywidualne, co w dzisiejszym świecie jest raczej niespotykane. Polecam każdemu!
pixel