Navy Blazer
Navy Blazer - marynarka z ponad 175 letnią historią.
Rys historyczny
Navy Blazer, to marynarka z dwoma rzędami guzików 6x2*. Jej historia zaczęła się w 1837 roku kiedy, to kapitan fregaty HMS „Blazer” na wieść o wizycie nowej królowej na jego okręcie, postanowił ubrać swoją załogę w niebiesko-białe swetry w poprzeczne pasy oraz granatowe marynarki z sześcioma pozłacanymi guzikami. Chciał w ten sposób wyróżnić się na tle innych załóg. Warto wiedzieć, że w latach 30 XIX wieku panowała spora dowolność w wyborze mundurów w Royal Navy, a ostateczne słowo miał zawsze kapitan danego statku. Uniform marynarzy HMS „Blazer” spotkał się z aprobatą królowej Wiktorii. Od tego czasu połączenie granatowej marynarki z białymi spodniami stało się nowym standardem, który kilka lat później zaadoptowano na pozostałych okrętach.
Fot. Załoga statku H.M.S. ADRENT. | Źródło: internet.
O tym jak Navy Blazer trafił do „cywila” krąży wiele historii. Jedna z nich jest nierozerwalnie związana z marynarką klubową, którą od blazera różniły kolorowe lamówki, naszywana kieszeń piersiowa oraz jeden rząd guzików. Pozostałe elementy były wspólne: kieszenie bez patek, dwa rozcięcia z tyłu, granatowy kolor marynarki i złote guziki. Historia marynarki klubowej, to historia klubów wioślarskich XIX wiecznej Anglii. Warto pamiętać, że granatowy nie był ich pierwotnym kolorem. Pewnego rodzaju standaryzacja pojawiła się w okolicach 1880 roku, gdzie przyjęto kolor granatowy jako najbardziej odpowiedni. Aby odróżnić się od innych klubów wszywano herby na kieszonkę piersiową oraz używano lamówek w różnych kolorach.
Fot. Marynarka klubowa z herbem drużyny i charakterystyczną lamówką. | Źródło: internet.
W XIX wiecznej Anglii dobór stroju sportowego był podyktowany względami sartorialnymi a nie praktycznymi, jak ma to miejsce w dzisiejszych czasach.
Navy blazer dziś.
Navy Blazer na przestrzeni lat lekko ewoluował. Zrezygnowano między innymi z kolorowych lamówek oraz zaczęto dodawać patki do kieszeni bocznych marynarki, aby nadać jej jeszcze mniej formalnego charakteru. Do dziś nie jest jasne w jaki sposób zestawiono ją z szarymi flanelowymi spodniami, choć wydawać by się mogło, że jest to bardzo naturalne połączenie.
Fot. Scena z filmu James Bond Dr No. | Źródło: thesuitsofjamesbond.com
Prawdopodobnie połączenie blazera z szarymi flanelowymi spodniami nastąpiło z przyczyn czysto praktycznych. Szary jako kolor neutralny świetnie pasuje do granatu. Flanela natomiast od dawna była uważana za bardzo wdzięczny materiał na spodnie ze względu na jej niską „gniotliwość”, właściwości termiczne oraz wyraźnie lepszą wytrzymałość niż np. wełna czesankowa. Wielu uważa, że praktycznie każdy odcień niebieskiego (marynarka) i szarego (spodnie) jest dopuszczalny, aby taki zestaw można było nazwać klubowym. Naszym zdaniem nie mają racji. Sportowym tak, klubowym nie, dlaczego? Historia zobowiązuje, choć pewne odstępstwa są dopuszczalne. Granatowy kolor, złote guziki oraz naszywana kieszonka piersiowa są elementami, które odróżniają ją od innych marynarek sportowych. Dawniej marynarki sportowe wykonywało się wyłącznie z tweedu i w połączeniu z szarymi flanelowymi spodniami służyły myśliwym podczas polowań jako strój sportowy.
Fot. Norfolk Jacket - histioria | Źródło: internet.
Warto pamiętać, że polowania w Anglii uważane były za wydarzenia o sportowym charakterze. Dziś sportowe marynarki charakteryzuje przede wszystkim luźny styl i nieformalny charakter.
Navy Blazer a stopień formalności stroju.
Stopień formalności zestawu klubowego plasuje się gdzieś pomiędzy klasycznym garniturem a zestawem sportowym (koordynowanym). Wiele zależy od tego czy marynarka będzie jedno czy dwurzędowa oraz jakie spodnie i akcesoria dobierzemy. Przyjmuje się, że marynarki dwurzędowe są z definicji bardziej formalnymi niż jednorzędowe. Zatem o stopniu formalności całej stylizacji może zadecydować już sam układ guzików oraz takie szczegóły jak patki lub ich brak czy też sposób wykończenia klap marynarki. Wiadomo również, że kieszenie nakładane są mniej formalne od tych ciętych. Kolejnym elementem, który ma ogromny wpływ na stopień formalności całego zestawu są spodnie. Navy Blazer możemy połączyć z chinosami lub nawet dżinsami i otrzymać stylizację o bardzo nieformalnym charakterze. Z drugiej strony połączenie jej z szarymi flanelowymi spodniami w kant sprawi, że cały zestaw nabierze „powagi”.
Fot. Navy Blazer w połączeniu z kolorowymi spodniami typu chino. | Źródło: internet.
Warto pamiętać, że wiele zależy od akcesoriów. Naszym zdaniem najbardziej odpowiednimi będą krawaty w pasy (ang. Regimental Tie) lub takie z mikrowzorem. Dobrą alternatywą dla krawata będzie mucha.
Fot. Navy Blazer, koszula i dodatki by Dignito.
Zestaw klubowy będzie odpowiednim na takie okazje jak: wyjście do teatru, klubu cygarowego czy firmowy event. Olbrzymia uniwersalność sprawia, że obok granatowego i szarego garnituru zestaw klubowy jest obowiązkową pozycją w szafie każdego eleganckiego mężczyzny.
*oznaczenie używane w odniesieniu do marynarek dwurzędowych - 6 guzików, ale tylko 2 funkcyjne, inne oznaczenia związane z rozmieszczeniem guzików, to np. 4x2, 2x1
=========================================================================================================
Po przeczytaniu:
- Masz pytania? Coś Cię zainteresowało i chciałbyś podzielić się z nami swoimi przemyśleniami? Nie zastanawiaj się tylko napisz: info@dignito.pl
- Uważasz przeczytany tekst za wartościowy? Prześlij go swoim znajomym i pomóż nam dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.
- Polub nas na facebooku i dodaj do obserwowanych na tumblr aby zawsze być na bieżąco:
Pierwszy raz na stronie? Poznaj Dignito i dołącz do grona naszych stałych klientów.