Jak się ubrać na ślub jako świadek lub gość? 10 wskazówek ślubnego souivre-vivre'u

2024-03-14
Jak się ubrać na ślub jako świadek lub gość? 10 wskazówek ślubnego souivre-vivre'u

Jak się ubrać na ślub jako świadek lub gość? 10 wskazówek ślubnego souivre-vivre'u

Już niedługo przed Tobą ważna data i zastanawiasz się, jak się ubrać na ślub jako świadek albo gość? Przy takiej okazji nie chcesz przecież popełnić żadnego faux-pas. W tym artykule zgromadziliśmy najważniejsze wskazówki, jak zadbać o męską stylizację na ślub i wesele, żeby wyglądać dobrze, zgodnie z zasadami dobrego wychowania, czuć się wygodnie i bawić się świetnie.

Rola świadka na ślubie

Rola świadka na ślubie polega na wspieraniu pary młodej w organizacji wydarzenia, udzielaniu emocjonalnego wsparcia w dniu ślubu oraz pełnieniu ważnej funkcji podczas samej ceremonii. Z tej właśnie roli wynika strój świadka na ślubie.

Strój świadka na ślubie - punkt wyjścia 

Jak ustaliliśmy, rolą świadka na ślubie jest pomoc i wsparcie pary młodej, w związku z czym podstawą jest skonsultowanie z nią swojego stroju. Jeśli pani młoda i pan młody nie określili, jak masz wyglądać jako świadek na ich ślubie, to poniżej znajdziesz uniwersalne wskazówki, jak się ubrać.

Często ślubny dress code zostaje ustalony dużo wcześniej i będziesz mieć czas na dobre zaplanowanie całego stroju zgodnie z nim. Jeśli jednak organizatorzy nie mają określonych wymagań, nie wpadnij w pułapkę szalonych pomysłów i niekonwencjonalnych rozwiązań. Pamiętaj, że ślub to formalna okazja, która wymaga formalnego ubioru zarówno jako świadek, jak i jako gość weselny.

Frak, smoking, garnitur

Wychodzimy z założenia, że proste rozwiązania są najbardziej efektywne, dlatego podstawową zasadą jest:Powinieneś być ubrany stopień niżej w skali formalności niż pan młody.

Uwaga ma być skierowana na pana młodego, dlatego Ty jako świadek lub gość nie powinieneś stawić na szalone, wyróżniające się elementy garderoby.

Najbardziej formalny jest frak, mniej smoking, a najmniej garnitur (niżej już oczywiście nie schodzimy). 

Jeśli więc państwo młodzi nie dali Ci konkretnych wytycznych, jak masz się ubrać na ślub jako świadek, zawsze bądź niżej w stopniu formalności stroju niż pan młody. Zasada ta działa w przypadku, jeśli strojem pana młodego jest frak lub smoking. Jeśli pan młody będzie we fraku, możesz założyć smoking. Jeśli wiesz, że założy smoking, postaw na garnitur. W przypadku garnituru pana młodego, sprawa jest prosta - nie pozostaje nam nic innego do wyboru niż również założenie garnituru.

Jaki garnitur dla świadka będzie odpowiedni?

Zakładamy, że wybierasz najbardziej klasyczną opcję, czyli garnitur. Bezpieczną i satysfakcjonującą opcją będzie zdecydowanie granatowy garnitur. Alternatywą dla granatu będzie kolor szary.

Garnitur świadka lub gościa a pora roku 

Dobrym tropem jest wybór jaśniejszego odcienia niebieskiego lub szarego, jeśli ślub i wesele odbywają się w najcieplejsze dni w roku oraz ciemniejszych odcieni, jeśli mamy do czynienia z chłodniejszą pogodą.Jasnoszary garnitur dla świadka sprawdzi się podczas ślubu w środku lata, a ciemnoszary, kiedy zaczyna robić się nieco chłodniej.

Jaką koszulę wybrać jako świadek?

Naszym zdaniem nie warto iść na żadne kompromisy w zakresie wyboru koloru koszuli na ślub. Sądzimy, że biała zawsze będzie tutaj najlepszym wyborem ze względu na charakter okazji. Wybierając białą koszulę, która sprawdza się na wszystkie oficjalne spotkania, okażesz młodym szacunek.

Podobnie, jeśli jesteś gościem weselnym, granatowy lub szary garnitur oraz biała koszula będą idealne. Rolą gościa nie jest wyróżnienie się, ale zachowanie powagi i stylu przynależnego do danej okazji.

Dodatki świadka, czyli przywracamy dodatkom ich pierwotną funkcję

Pierwotną rolą dodatków męskich, takich jak krawat, mucha czy poszetka, jest dyskretne podkreślenie Twojego indywidualnego stylu i charakteru. W związku z tym, męskie dodatki, mogą dać Ci małe pole do popisu do wyrażenia siebie i poczucia się nieco bardziej oryginalnie ubranym. 

Jaki krawat dla świadka na ślubie?

Załóżmy, że podążasz za naszymi wskazówkami, i wybrałeś granatowy garnitur (lub szary) oraz białą koszulę. Ta druga jest niczym puste płótno, na którym można wyeksponować najróżniejsze kolory - wszystkie do niego pasują. 

Oczywiście chcemy tu zachować pewien umiar, dlatego odradzamy Ci wybory w stylu żółty krawat w niebieskie kropki:) Z drugiej strony, pamiętaj, że przy zapiętej marynarce, widoczne jest tylko 20 cm Twojego krawataNie będzie on więc zwykle odwracać uwagi od stroju i nadmiernie przyciągać uwagi innych gości.

Jako świadek miej na uwadze, że będziesz stać obok pana młodego i to pan młody ma zgarnąć całą uwagę. Polecamy Ci przejrzeć kategorię krawaty na ślub w naszym sklepie. Znajdziesz tam odpowiednio, stonowane, klasyczne krawaty ślubne w takich kolorach, jak burgund, granat, inne odcienie niebieskiego i szarego. 

  • Jeśli lubisz wzory, zerknij także do kategorii krawaty jedwabne luksusowe
  • Koniecznie sprawdź krawaty z grenadyny - ten wyjątkowy materiał sprawi, że strój świadka lub gościa będzie prezentować się jeszcze bardziej szykownie i elegancko.

A jaki krawat dla gościa weselnego?

Jako gość będziesz mniej widoczny dla oczu innych uczestników wydarzenia niż pan młody i świadek. Nawet jeśli wybierzesz limonkowy krawat, który rzuca się w oczy, to z racji swojej drugorzędnej roli na sali (stolik oddalony od młodych) czy na fotografiach, nie odciągniesz uwagi od bohaterów tego dnia. 

Pamiętaj jednak, żeby zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzić, ponownie dla przykładu np. z żółtą muchą w czerwone kropki:)

Jaka poszetka dla świadka będzie odpowiednia?

Podobnie jak krawat przy zapiętej marynarce jest widoczny tylko częściowo, tak poszetka wystaje z kieszeni zazwyczaj nie więcej niż 2-3 centymetry. Dlatego też nie ma dużych obaw, że wybierając określony kolor czy wzór poszetki popełnisz jakiś błąd. W zakresie dodatków możesz wyrazić swój styl i postawić na przykład na ulubiony kolor. 

Dobrym wybieram będą:

Poszetka i krawat - stwórz idealny zestaw 

Dodatki męskie powinny być dobrane tak, żeby do siebie pasowały. Warto poznać kilka niezawodnych zasad, które opisaliśmy szczegółowo w artykule: 

ZASADY ŁĄCZENIA WZORÓW I KOLORÓW. 11 ZASAD I PSYCHOLOGIA KOLORÓW

Dodatki a trendy ślubne 

O trendach ślubnych pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów. O tym, czy warto je wykorzystywać i jak je połączyć z klasycznym formalnym ubiorem ślubnym przeczytasz tutaj:

KRAWAT NA WESELE - TRENDY 2024 I ODPOWIADAMY NA 7 PYTAŃ

A jeśli chcesz wybrać muchę zamiast krawata jako świadek lub gość weselny...

...to wybierz stonowany kolor, np. burgundową albo niebieską muchę. Wzorzysta mucha to naszym zdaniem too much jeśli chodzi o strój świadka i gościa na formalnej okazji ślubnej.

Kilka wskazówek dotyczących stroju gościa - tych błędów nie popełniaj!

Na weselach i ślubach można spotkać się z pewnymi zachowaniami gości, które w naszej ocenie warto wyeliminować. Dlatego przyjrzymy się, jakich błędów nie popełniać.

  1. Nie dla koszul z krótkim rękawem.
  2. Nie ściągaj marynarki podczas uroczystości, dopóki nie zdejmie jej pan młody. 
  3. Jest po godzinie 24, pan młody zdjął marynarkę - to moment, kiedy i Ty możesz być w koszuli i podwinąć jej rękawy.
  4. Krawat musi być związany prawidłowo i ma sięgać paska. 
  5. Postaw na czarne buty - najbardziej adekwatne do okazji (ewentualnie buty brązowe, jeśli panuje ładna pogoda, a uroczystość zaczyna się już po południu).
  6. Załóż długie skarpetki - gołe kostki nie będą dobrym pomysłem. Nawet jeśli jest gorąco, wytrzymasz, dzięki klimatyzacji. Jeśli klimatyzacji nie będzie, również dasz radę:) 

Jak się ubrać na ślub jako świadek lub gość? Podsumowanie 

Celem tego poradnika było przedstawienie zasad odpowiedniego ubioru na ślub zarówno dla świadka, jak i gościa. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące wyboru garnituru, koszuli, krawata czy poszetki, okażą się dla Ciebie przydatne. Zachęcamy do stawiania na klasyczne rozwiązania i do zaznaczenia swojego stylu tylko przy pomocy dodatków, a nie całego stroju. 

Niech ten artykuł stanowi praktyczny przewodnik dla wszystkich mężczyzn, którzy chcą wyglądać elegancko i czuć się komfortowo, zachowując jednocześnie odpowiedni szacunek dla pary młodej i charakteru uroczystości.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 34 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Od zamówienia do odbioru ledwie 24 godziny
2023-05-18
Obsługa klienta w Dignito to poziom mistrzowski. Moje zamówienie wymagało dodatkowych ustaleń i podejście sklepu jest bardzo indywidualne, co w dzisiejszym świecie jest raczej niespotykane. Polecam każdemu!
pixel