FAQ

2023-05-08
FAQ

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania dotyczące poszetek i krawatów

Poszetka co to jest?

Poszetka to chusteczka ozdobna, która jest swego rodzaju kropką nad “i”, wisienką na torcie całej stylizacji. Co do zasady, poszetka pełni funkcję elementu upiększającego, który ma za zadanie usunąć efekt “smutnej plamy” na klatce piersiowej (tworzy go duża powierzchnia jednego koloru w marynarce, np. granatowa plama w przypadku granatowego garnituru). 

Kiedy nosimy garnitur, koszulę i krawat, poszetka jest uzupełnieniem stylizacji. Warto pamiętać, żeby poszetka w jakiś sposób nawiązywała kolorem i/lub wzorem do innych elementów naszego outfitu, np. do skarpetek, krawata, koszuli, marynarki czy garnituru. Przykładowo, poszetka z elementami fioletu i bieli będzie dobrze wyglądać połączona z białą koszulą, granatowym garniturem i fioletowymi skarpetkami.

Chcemy podkreślić, że w naszej ocenie poszetka zyskuje na znaczeniu, kiedy nie mamy krawata.

Jak składać poszetkę?

Nie polecamy Ci poznawać 157 sposobów na to, jak składać poszetkę czy jak złożyć poszetkę. Wystarczy trzymać się naszej prostej zasady, a mianowicie:

Wybierz złożenie TV fold, kiedy ubierasz się na dowolną okazję formalną (polecamy tutaj zwłaszcza poszetki lniane).

Wybierz złożenie puff na każdą inną okazję (łapiemy poszetkę na samym środku, skręcamy ją 2-3 razy, wkładamy do kieszeni i rozprostowujemy). Ważne, żeby złożenie było luźne, zwiewne, nonszalanckie - dzięki temu poszetka zostanie właściwie odebrana. 

Oczywiście, jeśli masz już spore doświadczenie w świecie męskiej elegancji, być może zechcesz eksperymentować z innymi sposobami na to, jak złożyć poszetkę.

Jak dobrać poszetkę?

Przede wszystkim powinniśmy kierować się zasadami łączenia wzorów i kolorów. Naczelna zasada jest taka, że poszetka powinna w jakiś sposób nawiązywać  do innego elementu naszej stylizacji, np. skarpetek, koszuli czy krawata.

Naszym zdaniem najlepiej, jeśli poszetka jest dopasowana kolorystycznie. Przykładowo, białe tło poszetki wzorzystej, nawiązuje do białej koszuli. Drobne elementy pomarańczowe na poszetce będą pasowały do krawata pomarańczowego itp. 

Poszetka może nie tylko kolor uzupełniać, ale także być dopasowana na zasadzie kolorów dopełniających się, np. możemy założyć zieloną poszetkę do brązowego krawata (brązowy i zielony to kolory drzewa, które pasują do siebie idealnie).

Jak zawiązać krawat?

Polecamy dwa wiązania - orientalne i four in hand. Drugi rodzaj wiązania ma dwie dodatkowe wariacje - Wiktoria i Albert (sprawdzą się, jeśli chcesz uzyskać mniej konwencjonalny węzeł). Jednak, generalnie wiązanie forur in hand pasuje do większości krawatów i oceniamy je jako to najlepsze, ponieważ sprawdza się w każdej sytuacji.

Czasem nie warto eksperymentować, ponieważ nie każdy krawat pozwala na eksperymenty. Objętość węzła krawatowego powinna korespondować z wyłogami kołnierza koszuli i z kształtem twarzy. Warto w tym miejscu dodać, że ubieramy się po to, żeby skierować na siebie uwagę, więc wiązanie nie powinno odciągać wzroku naszego rozmówcy od twarzy i kierować go w stronę węzła. Rozmówca będzie podświadomie zerkał na kiepski węzeł. Żeby tego uniknąć postawmy na sprawdzony four in hand. 

W przypadku grubych krawatów, np. wełnianych, polecamy węzeł orientalny. Dzięki temu węzłowi pozbywamy się objętości. 

Jaki krawat do granatowego garnituru? Jaki krawat do szarego garnituru?

Naszym zdaniem te pytania są nieco źle postawione. Nie powinniśmy zastanawiać się, jaki krawat do granatowego czy szarego garnituru wybrać, ale jaki efekt chcemy uzyskać naszą stylizacjąZarówno do granatowego garnituru, jak i do szarego, 99% krawatów będzie pasować (wyjątkiem może być np. czarny krawat do granatowego garnituru, ale nadal jest to opinia subiektywna, ponieważ czarny teoretycznie pasuje do wszystkiego). Jeśli chcesz dobrze dopasować krawat do reszty stylizacji, okazji i efektu, jaki chcesz zrobić, koniecznie przeczytaj artykuł o psychologii kolorów.

Jaki krawat do czarnego garnituru?

Uważamy, że do czarnego garnituru najlepiej sprawdzi się czarny krawat. Czarny garnitur jest oficjalny zarezerwowany na formalne okazje wieczorową porą lub na smutne wydarzenia, jakimi są na przykład uroczystości pogrzebowe. 

Jeśli jednak oczekujesz czegoś więcej niż czarny krawat, to możemy polecić Ci czarny krawat z kropki nawiązujące kolorystycznie do koszuli. Drugą, dobrą alternatywą jest czarny krawat z grenadyny, gdzie mamy coś ciekawego na poziomie struktury materiału. 

Teoretycznie do czarnego pasują różne kolory, lecz czarny garnitur, jako strój do zadań specjalnych, nie wymaga naszym zdaniem eksperymentów

Jak dobrać krawat do koszuli?

Tutaj również musimy się zastanowić, po co mielibyśmy dobierać krawat do koszuli. Koszula jest zwykle płótnem, na którym chcemy malować za pomocą dodatków.

Jeśli nie chcesz, żeby koszula przeszkadzała Ci w tworzeniu stylizacji, polecamy Ci mieć 9/10 koszul w szafie w kolorze białym - unikniesz tracenia czasu na dobór reszty akcesoriów. Ewentualnie możesz postawić na błękitną koszulę, ale będzie ona wymagała już większego zaangażowania w dopasowaniu reszty elementów garderoby (jeśli jednak chcesz błękitną koszulę, to postaw na kontrasty, np. wyraźnie odznaczający się krawat brązowy). 

Dzięki białej koszuli to akcesoria robią robotę, a nie walczą z koszulą o uwagę. 

Jeśli jesteś początkującym w świecie męskiej elegancji, dla uproszczenia możesz kierować się zasadą: gładki krawat + wzorzysta koszula lub gładka koszula + wzorzysty krawat.

Jak dobrać krawat do marynarki? 

Krawat nie powinien walczyć z marynarką o atencję. Akcesoria są po to, żeby wyglądały dobrze i uzupełniały stylizację. Rozważmy to sobie na przykładzie. Nie możemy założyć intensywnej, kraciastej marynarki brązowo-pomarańczowo-rdzawej i wzorzystego krawata. Taką odjechaną marynarkę gasimy krawatem jednokolorowym, np. brązowym.

Stonowana marynarka z kolei aż się prosi, żeby uzupełnić ją ciekawym wzorzystym krawatem, który zrobi nam całą stylizację. Nie da się ukryć, że w granatowym garniturze (czy szarym) bez intensywniejszych dodatków wyglądamy po prostu jak niebieska/szara plama. Wiele więcej dowiesz się z artykułu Zasady łączenia wzorów i kolorów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 32 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-16
Błyskawiczna dostawa i świetna obsługa.
2022-01-28
Udany zakup.
pixel