Kolekcja kapsułowa cz. 1: Twój zestaw krawatów na każdą okazję

2023-03-20
Kolekcja kapsułowa cz. 1: Twój zestaw krawatów na każdą okazję

Kolekcja kapsułowa cz. 1: Twój zestaw krawatów na każdą okazję

Tworzenie swojej kolekcji kapsułowej to świadome planowanie zakupów i kupowanie tylko niezbędnych ubrań oraz akcesoriów. Takie minimalistyczne podejście niesie za sobą wiele korzyści.  

Stawiamy na jakość, a nie na ilość. 

Tworzymy przemyślaną garderobę, z której możemy łatwo przygotować stylizację na każdą okazję - od spotkania z przyjaciółmi, przez codzienne wyjścia do pracy, aż po najbardziej eleganckie okazje np. wesela.

Dzięki takiemu podejściu oszczędzamy czas, ale także unikamy nadmiernej konsumpcji, która drenuje kieszeń, a finalnie i tak nie mamy czego nosić. 

Branża modowa promuje złe nawyki, takie jak zakupoholizm, ślepe podążanie za trendami oraz kupowanie ubrań i akcesoriów ze sztucznych materiałów. 

Taniej, ale więcej. Im więcej, tym lepiej. 

My zdecydowanie sprzeciwiamy się takiemu podejściu, dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak stworzyć jakościową i uniwersalną kolekcję kapsułową krawatów.

Na jakiej zasadzie wybierać krawaty? 

Nie damy Ci tutaj jedynego słusznego zestawienia ani konkretnych propozycji krawatów.

Zamiast tego dostaniesz narzędzia, które pozwolą Ci zbudować swoją kolekcję kapsułową krawatów do własnej szafy. 

Na początek musisz wiedzieć, że krawaty wybiera się na podstawie tego, co:

 • masz już w szafie,
 • robisz w życiu,
 • jaką masz osobowość.

W oparciu o 3 trzy elementy stworzysz swoją idealną kolekcję kapsułową. 

Ile krawatów powinieneś mieć w kolekcji kapsułowej?

Zachęta do stworzenia swojej kolekcji kapsułowej nie oznacza, że stawiamy Ci jakiś konkretny limit w zakupie krawatów. Jednak jest to świetny punkt wyjścia do budowania “szafy krawatowej”. Oznacza to, że ustalamy minimalną liczbę krawatów (swego rodzaju bazę), które powinny się znaleźć w Twojej szafie.

Rekomendujemy liczbę między 5 a 10 krawatów o różnym stopniu formalności.

Dzięki takiemu zestawowi będziesz mieć krawat na każdą okazję.

Krawaty z jedwabiu drukowanego ze wzorem

I znowu - nie chodzi o konkretne wzory i kolory, ponieważ powinny być one spójne z resztą Twojej garderoby.

Jeśli w Twojej szafie dominuje szarość, granat i biel, to pasujący będzie na przykład żółty krawat. To świetne rozwiązanie, które podbija stylizację złożoną z szarego garnituru i białej koszuli. Albo z garnituru granatowego. Warto jednak podkreślić, że taka męska stylizacja jest odpowiednia na wiosnę.

 Zobacz nasze krawaty z jedwabiu

Psychologia kolorów

Kolory mogą wywoływać określone emocje.

Przykładowo żółty krawat działa optymistycznie i energetyzująco. Możesz więc wzbudzić nim uśmiech na twarzy swojego rozmówcy. Czerwony krawat będzie mocno przyciągał uwagę, a niebieski wzbudzi zaufanie. Krawat o wielu kolorach i ciekawym wzorze wywoła z kolei myśli: Ten facet ma styl! (oczywiście, jeśli cała stylizacja będzie spójna).

Warto mieć też świadomość kolorystyczną dotyczącą pory dnia czy roku.

Na zimę proponujemy bardziej stonowane krawaty jedwabne nawiązujące do takich kolorów, jak granat, błękit, fiolet.

 

 

Spójrz na krawat po prawej - składa się ze wszystkich wymienionych powyżej kolorów z delikatnym, bardzo delikatnym akcentem żółtym. Możemy więc stwierdzić, że kolorystyka krawata jest chłodna, co świetnie pasuje na zimę.

 

Ile krawatów z jedwabiu drukowanego warto mieć w kolekcji kapsułowej?

Stawiamy tu na 3-5 krawatów z jedwabiu drukowanego, które są dopasowane do Twojego stylu i całej garderoby. Nie ważne, jaki będzie wzór, ważne, żeby był i żeby podkreślał Twoją osobowość.


Klasyczny czy odważny krawat jedwabny?

Krawat to część Twojego stylu i wyraz osobowości, dlatego sam najlepiej wiesz, czy lepiej czujesz się w krawatach stonowanych, mniej rzucających się w oczy, czy raczej wolisz wybrać odważny, intensywny kolorystycznie wzór.

Często wybór jest podyktowany osobowością mężczyzny i jego stylem życia. Jesteś dyrektorem artystycznym? Raczej nie wybierzesz stonowanego, jednokolorowego krawata. Już po samym stroju ma być widać Twoją kreatywność.

Jeśli z kolei pracujesz w urzędzie czy banku, to swoim strojem powinieneś wzbudzać zaufanie społeczne, a co za tym idzie poruszać się po stonowanych dodatkach, które będą zrozumiałe dla każdego klienta. W tego typu zawodach nie do końca chodzi o intrygowanie strojem, ale o budowanie w Twoim rozmówcy poczucia bezpieczeństwa.

Spójrz na poniższe krawaty jedwabne i zastanów się: odwaga czy stonowanie?

Wskazówka: wymieniaj co jakiś czas swoje jedwabne krawaty

Nic nie trwa wiecznie i pewnie po pewnym czasie Twoje wzorzyste krawaty Ci się znudzą. Może uznasz, że chcesz teraz postawić na bardziej ekstrawaganckie wzory, a może pojawi się myśl, że chcesz mieć więcej niebieskich krawatów. Jeśli postawisz na jakość i wybierzesz krawaty z włoskich materiałów, szyte ręcznie (czyli np. te z naszego sklepu), nie będą zniszczone nawet po latach.

Dlatego polecam Ci odsprzedać je na Vinted albo Allegro lub oddać znajomemu. Dzięki temu ktoś nadal będzie cieszyć się krawatem, a Ty kupisz sobie nowe.

Krawat w paski


Jeden z krawatów powinien pozwalać stworzyć zestaw klubowy, czyli pasować do szarych, flanelowych spodni i granatowej marynarki. Taki zestaw wymaga założenia jednego krawata w paski (tzw. regimental tie).

Regiment to formacja np. piechota. Słowo dotyczy także pewnych grup społecznych - lekarzy, absolwentów danej uczelni, policjantów.

Warto wiedzieć, że pasiaste krawaty mają swoje korzenie w XIX-wiecznej Anglii. Do dziś są oznaką przynależności do regimentu, szkoły, stowarzyszenia. Dlatego nie należy nosić krawatów, w których dany układ pasków biegnie od serca do miecza (czyli po skosie od lewej w dół do prawej). Zwłaszcza, jeśli wybierasz się na spotkanie z Anglikami.

Ale spokojnie - w naszym sklepie kupisz krawaty, których paski biegną w odwrotną stronę zgodnie z poszanowaniem tradycji.

 

Krawat z grenadyny


Kolekcja kapsułowa wymaga posiadania co najmniej dwóch krawatów z grenadyny. Musisz się zastanowić, jaki kolor grenadyny potrzebujesz i chcesz mieć.

Polecamy butelkową zieleń, burgundowy, brąz, czyli typowe bestsellery. Świetnie pasują do granatów i szarości, dlatego są niezwykle uniwersalne.

Jeśli myślisz o niebieskim krawacie z grenadyny lub o szarym, to wiedz, że są one bardzo uniwersalne, ale jednak nie rekomendujemy ich jako pierwszy wybór, jeśli chodzi o grenadynę.

Grenadyna z definicji jest gładka i taką właśnie polecamy. Na gładkiej grenadynie światło układa się w atrakcyjny sposób, a cała stylizacja wygląda genialnie, unikatowo i intrygująco.

Krawat z szantungu

Jednokolorowy szantung, być może pasiasty, będzie fajnym uzupełnieniem kolekcji kapsułowej. Wyróżnikiem szantungu jest efekt pozaciąganego materiału. Zerknij na zdjęcie obok.

Krawat z szantungu powinien być zestawiony z ciężkimi optycznie materiałami np. jeansami i ciężką optycznie wełnianą marynarką np. tweedem.

Naszym zdaniem bardzo trudno jest go obronić latem w zestawieniach z lnem i bawełną.

Można stwierdzić, że jest to najmniej formalny krawat z wszystkich dotychczas wymienionych.

 

Kolekcja kapsułowa krawatów - podsumowanie

Podsumujmy sobie naszą kolekcję kapsułową:

 • 3x krawat jedwabny ze wzorem,
 • 1 krawat w paski,
 • 2x krawat z grenadyny,
 • 1 krawat z szantungu.

Łącznie: 7 krawatów

Dzięki takiemu zestawowi będziesz mieć krawat na każdą okazję:

 • piwo ze znajomymi - jeansy, kamizelka, podwinięte rękawy koszuli i krawat z szantungu albo krawat pasiasty,
 • półformalne okazje, czyli zestaw klubowy - krawat w paski,
 • wyjścia bardziej uroczyste, spotkania biznesowe - krawaty jedwabne, a w niektórych sytuacjach również te z grenadyny,
 • do pracy, na co dzień - krawaty jedwabne wzorzyste lub krawaty z grenadyny, które przełamią stonowanie granatowej/szarej marynarki i białej koszuli. Świetnie personalizują wygląd, jeśli są spójne z Twoją osobowością.
Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 32 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-16
Błyskawiczna dostawa i świetna obsługa.
2022-09-26
5
pixel