Jak odróżnić prawdziwy krawat z grenadyny od innych?

2023-07-11
Jak odróżnić prawdziwy krawat z grenadyny od innych?

Jak odróżnić prawdziwy krawat z grenadyny od innych?

Prawdziwy krawat z grenadyny to dodatek o wyjątkowej fakturze, który powoduje efekt WOW, ten facet jest niebanalny. Jednak mężczyźnie, który nie jest doświadczony w temacie materiałów wykorzystywanych do szycia krawatów, czasem niełatwo jest odróżnić grenadynę od żakardu czy, nawet w skrajnych przypadkach, tzw. dzierganego krawata (knitted tie).

Przygotuj się dziś na fascynującą podróż po świecie krawatów z grenadyny i dowiedz się, jak sprawić, aby Twój wybór był nie tylko stylowy, ale także świadomy. Gotowy? Zaczynajmy!

Czym właściwie jest grenadyna? 

Świat męskiej elegancji pełen jest ciekawych faktur, połączeń wzorów i kolorów. Mężczyzna, który wybiera krawat z grenadyny z pewnością będzie się wyróżniał. Dlaczego? Ponieważ grenadyna to materiał rzadko spotykany, o wyjątkowym splocie jedwabiu i prezentujący się niezwykle luksusowo.

W związku z tym krawaty z grenadyny to wybór idealny dla osób poszukujących wysokiej jakości i niepowtarzalnego stylu, które nie chcą wyglądać szablonowo.

 

Grenadyna jak szampan…

Załóżmy przez chwilę, że:

Wino musujące to krawat.

Jest wiele różnych win musujących, tak jak jest wiele różnych krawatów.

Na przykład Cava to wino musujące z Hiszpanii.

Prosecco to wino musujące z Włoch.

A prawdziwy szampan to wino musujące pochodzące z regionu Champagne we Francji.

Szampan jest określeniem zastrzeżonym dla win pochodzących z regionu Szampanii.

I tak jak z szampanem mamy do czynienia tylko wtedy, gdy został wyprodukowany w Szampanii, tak o grenadynie możemy mówić tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z konkretnym splotem jedwabiu, co nie jest tak łatwe do uzyskania bez wiedzy i doświadczenia.

 

Czy wiesz, że krawaty z grenadyny, które mamy w naszym sklepie są produkowane ręcznie, a sam materiał powstaje tradycyjnie na XIX wiecznych krosnach? Możesz je oglądać i kupować tutaj:

KRAWATY Z GRENADYNY

 

Krawat z grenadyny a krawat żakardowy

Grenadyna co do zasady jest krawatem żakardowym, ponieważ powstaje poprzez splecenie odpowiednim splotem nici jedwabnych.Warto jednak wiedzieć, że krawat grenadynowy a krawat żakardowy to dwa różne rodzaje krawatów. Niektórzy operują tymi terminami zamiennie, co może powodować pewne zamieszanie. 

Na zdjęciu obok widzisz żakard po prawej stronie, a po lewej krawat z grenadyny

 

Podstawowe różnice między krawatem z grenadyny a krawatem żakardowym

Materiał

Grenadyna to rodzaj tkaniny wykonanej z jedwabiu, która charakteryzuje się swoją strukturą (zobacz na zdjęciu po prawej stronie). Grenadyna jest gładka, nie ma wzorów typu kropki czy paski (chyba że zostaną one na nią naszyte nicią). Krawat żakardowy z kolei może być wykonany z różnych materiałów, takich jak jedwab, wełna, bawełna czy syntetyki, a jego wzory są wytwarzane przy użyciu specjalnej techniki żakardowej.

Produkcja 

Grenadyna jest tkana specjalnym splotem, który nadaje jej trójwymiarową teksturę. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, tradycyjnie grenadyna jest tkana na XIX krosnach.

Krawat żakardowy jest natomiast wykonany przy użyciu techniki żakardowej, która pozwala na tworzenie wzorów za pomocą specjalnie zaprojektowanych tkackich kart.

Charakterystyka

Grenadyna, ze względu na materiał i specjalną technikę tkacką, często ma subtelne i eleganckie sploty. Krawat z grenadyny jest gładki, ponieważ grenadyna jest materiałem gładkim.

Co więcej, krawat z grenadyny to jednokolorowy krawat (ponieważ materiał jest jednokolorowy).Krawat żakardowy, z kolei, może mieć złożone i wyraziste wzory, które są bardziej widoczne i wyróżniają się na materiale.

Krawat w paski? To nie krawat z grenadyny!

Krawaty w paski to powstają z połączenia 2 różnych sposobów produkcji krawata. W związku z tym może być krawatem żakardowym, ale nie krawatem z grenadyny, która z założenia jest gładka.

Żeby zobrazować ten temat, weźmy dla przykładu burgundową grenadynę. Jak ona powstaje? Bierzemy metr burgundowej, gładkiej grenadyny (dla przypomnienia - nie ma grenadyny wzorzystej) i szyjemy krawat.

Jeśli na krawacie mają być kropki albo inne drobne aplikacje, mogą zostać one naszyte ręcznie lub maszynowo.

Pasków nie możemy w ten sposób naszyć. W związku z tym nie istnieje połączenie krawat z grenadyny w paski. Zawsze jednak możemy zamówić sobie krawat w paski w 100% z jedwabiu, który prezentuje równie świetnie jak grenadyna. Jeśli chcesz mieć naprawdę jakościowy krawat w paski, zajrzyj do kategorii krawaty classic.

Knitted tie a krawat z grenadyny

Tutaj również łatwo można się pomylić. Knitted tie to inaczej krawat dzianinowy. Natomiast, jak już wiemy, krawat z grenadyny to produkt wykonany z najwyższej jakości jedwabiu. Jednak bazując na samych zdjęciach, osoba, która nie ma doświadczenia z tkaninami, może się pomylić. Wizualnie bowiem te krawaty mogą wyglądać nieco podobnie.

Krawat żółty na zdjęciu po prawej to krawat z grenadyny. Krawat po lewej stronie to krawat dzianinowy.

Podstawowe różnice między krawatem z grenadyny a krawatem dzianinowym

Materiał

Knitted Tie wykonany jest z dzianiny, najczęściej z włókien jedwabnych lub syntetycznych, tworząc charakterystyczną fakturę (zobacz na zdjęciu powyżej). Natomiast krawat z grenadyny jest pleciony z jedwabnych nici, tworząc delikatny wzór i teksturę.

Sprężystość

Krawat Knitted Tie jest zazwyczaj bardziej elastyczny i sprężysty dzięki dzianinie, co czyni go wygodnym w noszeniu. Krawat z grenadyny jest mniej elastyczny, ale za to bardziej elegancki i luksusowy.

Stopień formalności

Knitted Tie jest bardziej odpowiedni na mniej formalne okazje, takie jak stylizacje casualowe, a nawet smart casualowe. Świetnie wyglądają w połączeniu z jeansami lub chinosami. Krawaty z grenadyny są z kolei bardziej formalne i nadają się do bardziej eleganckich strojów, zarówno biznesowych, jak i wieczorowych (a nawet na ślub, przeczytaj artykuł Jaki krawat na ślub?).

Różnice między krawatem z szantungu a krawatem z grenadyny 

Co prawda te krawaty bardzo łatwo rozróżnić, ale przyjrzyjmy się czym się charakteryzują. Zarówno krawaty z szantungu, jak i krawaty z grenadyny wyróżniają się spośród innych, ponieważ ich struktura jest niezwykle charakterystyczna. 

Na zdjęciu: krawat z szantungu po lewej stronie, krawat z grenadyny z naszytymi na materiale kwiatkami po prawej stronie. 

 

Przyjrzyjmy się różnicom:

Materiał

Krawat z szantungu powstaje z tkaniny szantungowej, która może być wykonana z jedwabiu, bawełny lub innych włókien. Szantung charakteryzuje się delikatnym, niejednolitym i delikatnie chropowatym wykończeniem.

Krawat z grenadyny natomiast jest wykonany z jedwabiu, przy czym charakterystyczną cechą jest faktura pleciona z delikatnych pionowych nici. 

Wygląd

Krawat z szantungu ma delikatną fakturę i niejednolitą powierzchnię, która nadaje mu subtelny i teksturalny wygląd. Powierzchnia takiego krawata wygląda trochę jakby była pozaciągana

Krawat z grenadyny ma jednolitą powierzchnię, a charakterystycznie plecione nici nadają mu wyjątkową fakturę (bez efektu pozaciągania).

Formalność

Ze względu na swoją teksturę, krawat z szantungu jest często wybierany do jesiennych i zimowych stylizacji, ponieważ świetnie współgra z ciężkimi optycznie materiałami. Poziom formalności jest niższy niż w przypadku krawata z grenadyny, dlatego szantung jest wybierany raczej na luźniejsze spotkania ze znajomymi.

Krawat z grenadyny jest uważany za jeden z najbardziej eleganckich rodzajów krawatów (wyższy stopień formalności mają tylko krawaty z jedwabiu drukowanego/jedwabiu żakardowego). Grenadynę możesz założyć zarówno na ślub, jak i na spotkanie firmowe.

Krawaty z grenadyny - garza fina czy garza grossa?

Odróżnienie grenadyny od innych rodzajów materiału dla osób początkujących w temacie męskiej elegancji może nie być takie proste. Dlatego, mamy nadzieję, że usystematyzowaliśmy ten temat i łatwiej będzie Ci dostrzec wszystkie różnice poszczególnych typów krawatów. Warto też wspomnieć, że sama grenadyna dzieli się na 2 rodzaje…

Garza grossa

Jest grubiej tkaną grenadyną niż grazza fina, co sprawia, że optycznie wygląda na cięższą. W związku z tym, krawat z grenadyny garza grossa jest naszym zdaniem świetną opcją na okres jesienno-zimowy.

Z jakimi materiałami łączy się garza grossa? Tweedy, grube wełny itp. cięższe optycznie materiały.

Garza fina 

Jest optycznie lżejsza niż garza grossa. Idealna do lżejszych stylizacji i lekkich optycznie materiałów tzn. do lnu, wełny czy jedwabiu.

Warto wiedzieć, że… 

Garza grossa i garza fina ważą tyle samo, jednak optycznie ich ciężar jest różny ze względu na typ splotu.

U nas zamówisz zarówno krawaty z grenadyny fina, jak i grossa! Obejrzyj produkty:

 

KRAWATY Z GRENADYNY

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 32 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-05-18
Obsługa klienta w Dignito to poziom mistrzowski. Moje zamówienie wymagało dodatkowych ustaleń i podejście sklepu jest bardzo indywidualne, co w dzisiejszym świecie jest raczej niespotykane. Polecam każdemu!
2022-01-28
Udany zakup.
pixel