Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Warto wiedzieć - krawat.

 

 

Krawat – rys historyczny

 

 

 

 

 

       Źródła historyczne nie są zgodne co do tego, czy praprzodkiem krawata była chusta noszona przez wojowników cesarza Qin Shi czy legionistów rzymskich w czasach świetności imperium. Jej rola również nie jest jasna, jedni przypuszczają, że używano jej jako oznaki przynależności do pewnej grupy społecznej inni twierdzą, że mogła pełnić praktyczną rolę podobną do tej jaką do dziś pełni stock tie używany przez myśliwych na polowaniach. Stock’ów używa się w wyjątkowych sytuacjach zamiast bandaży. Służą do opatrywania drobnych ran i zadrapań powstałych podczas polowań. Pewnym natomiast jest fakt, że spopularyzowanie krawata w Europie zawdzięczamy królowi Francji Ludwikowi XIV. Król Słońce, bo taki przydomek nosił Ludwik XIV, znany był z zamiłowania do mody i wszystkich nowinek z nią związanych. W okolicach roku 1660 miał on rzekomo dokonywać przeglądu swych wojsk. Nie dziwi więc fakt, że młody władca szczególną uwagę zwrócił na element munduru, z którym zetknął się po raz pierwszy. Była, to starannie zawiązana chusta. Władca zachwyciwszy się tym dodatkiem, spopularyzował go na dworze królewskim. Krótko potem ten ozdobny kawałek jedwabiu stał się popularny we Francji, a następie w całej Europie.

 

 

Fot. Od lewej: rzymscy legioniści, armia cesarza Qin Shi, Thomas Jefferson w Stock'u, Chorwat z czasów Ludwika XIV.

 

 

 

Wielka industrializacja

 

 

 

 

       Od czasów Ludwika XIV krawat ewoluował i przyjmował najróżniejsze formy. Jedno, co pozostało niezmienne, to wysokie ceny materiałów jedwabnych, dlatego też dodatek ten zarezerwowany tylko dla zamożnych dżentelmenów. Wszystko zmieniło się w raz z nadejściem rewolucji przemysłowej. Epoka wielkiej industrializacji zmieniła wszystko. Do produkcji zaczęto używać mechanicznych maszyn tkackich, dzięki którym ceny materiałów drastycznie spadły, a krawat wcześniej zarezerwowany tylko do bogatych, stał się również popularny wśród urzędników, kupców i mieszczan. Niezmiennym pozostał fakt, że krawat były elementem charakterystycznym dla dżentelmenów wszystkich szerokości geograficznych. Większa dostępność krawatów wygenerowała chęć posiadania czegoś unikatowego. Ludzie zaczęli eksperymentować z formą, wzorami i kolorami. Jednocześnie zaczęto również poszukiwać prostszej i łatwiejszej do wiązania formy, którą można nosić przez cały dzień bez konieczności ciągłego jej poprawiania. Tak właśnie w okolicach roku 1924 narodził się krawat znany nam do dziś.

 

 Fot. Ewolucja krawata XVIII - XIX wiek.

 

 

 

Czym się kierować przy wyborze krawata?

 

 

 

 

 

       Krawat podobnie jak poszetka pełni rolę ozdoby. Dodatki te wnoszą do stylizacji dodatkowy wzór, kolor i fakturę materiału. Dzięki nim mamy możliwość spersonalizowania każdej stylizacji. Krawat, to świetny sposób na wyrażenie własnego stylu, emocji czy wręcz samopoczucia. Zależy ci na tym, aby wszyscy zwracali na ciebie uwagę? Postaw na żywe kolory takie jak: czerwony, żółty, niebieski lub pomarańczowy. Jeśli efekt ma być odwrotny, zdecydowanie powinieneś wybrać krawaty o spokojnych i stonowanych kolorach takich jak: brązowy, butelkowy, granatowy, burgundowy czy szary. Podobnie jest ze wzorami. Duże i kolorowe przyciągają uwagę w przeciwieństwie do małych stonowanych. Niezależnie od efektu jaki chcesz osiągnąć krawat powinien być dobrany tak, aby w jakiś sposób korespondował z pozostałymi elementami stroju takimi jak: koszula, poszetka, marynarka czy spodnie.

       Pamiętajmy, że w tym "szaleństwie" jest metoda, dlatego warto znać kilka podstawowych zasadach. Wzory łączymy ze sobą na zasadzie różnicy skali (ten sam wzór) lub podobieństwa skali (różne wzory). Krawat powinien również pasować do reszty pod względem kolorystycznym. W tym, jak prawidłowo łączyć różne kolory pomoże wam zamieszczony poniżej diagram:

 

Fot. Koło kolorów wraz z opisem zależności pomiędzy nimi.

 

 

 

Fakty i mity

 

 

 

I

 

Nie noszę krawata, bo nie lubię jak mnie coś uciska pod szyją – mit.

 

To nie krawat jest odpowiedzialny za uczucie „duszenia”. Prawidłowo dobrany rozmiar kołnierza gwarantują komfort noszenia zarówno krawata jak i samej koszuli – fakt.

 

 

II

 

Krawaty są dla urzędników, pracowników korporacji i innych sztywniaków, ja jestem indywidualistą i mam swój styl – mit.

 

Jesteś indywidualistą? Świetnie! Krawat, to idealny sposób na eleganckie i stylowe wyrażenie siebie i swojej osobowości. Pamiętaj, że jego jedyną funkcją jest „wyglądanie”. Postaw na niebanalne połączenia wzorów i kolorów – fakt.                               

 

 

 

 

 

 

Jakość krawatów Dignito

 

 

 

       W naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Dostępne są zarówno klasyczne jak i śmiałe połączenia wzorów i kolorów. Jest to swojego rodzaju potwierdzenie tego, że doskonale rozumiemy funkcję jaką ten dodatek pełni w stroju eleganckiego mężczyzny. Wszystkie krawaty produkujemy ręcznie z najlepszych włoskich tkanin. Wełniana dusza i podszewka wykonana z tego samego materiału co warstwa wierzchnia (ang. self tipping), to kolejne elementy, które nie tylko wpływają na jakość produktu, ale przede wszystkim sprawiają, że krawat bardzo dobrze się wiąże i układa. Dzięki wełnianemu wypełnieniu krawaty zwinięte w rulonik i odłożone do szafy szybciej odzyskują pierwotny kształt i sprężystość. Nie bez znaczenia pozostaje również brak zaprasowanych krawędzi oraz kolorowa nić „stabilizująca”. Dzięki tym zabiegom krawat jest sprężysty i sprawia wrażenie „żywego” a nie wyciętego z kartonu.

 

 Jakość Krawatów Dignito

 Fot. 3- fold Self tipping i z łatwością uformowana łezka pod węzłem.

 

 

Jakość Krawatów Dignito

Fot. Kontrastowa nić i brak zaprasowania, to standard w naszych krawatach.

 

=========================================================================================================

 

Po przeczytaniu:

 

  • Masz pytania? Coś Cię zainteresowało i chciałbyś podzielić się z nami swoimi przemyśleniami? Nie zastanawiaj się tylko napisz: info@dignito.pl
  • Uważasz przeczytany tekst za wartościowy? Prześlij go swoim znajomym i pomóż nam dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.
  • Polub nas na facebooku i dodaj do obserwowanych na tumblr aby zawsze być na bieżąco:

 

Dignito na FacebookuTumblr Ikona.

 

 

Pierwszy raz na stronie? Poznaj Dignito i dołącz do grona naszych stałych klientów.

 

Aktualne oferty specjalne znajdziesz pod tym adresem.

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 32 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-07
Od zamówienia do odbioru ledwie 24 godziny
2022-09-27
Szybko i sprawnie.
pixel